spalna

Oblečme si spánok

spalnaV spálni je otázka textilného dotvorenia najvýraznejšia zo všetkých miestností v byte. Je to preto, že práve v spálni predstavuje textil neodmysliteľnú súčasť zariadenia. Dominantným a určujúcim prvkom v spálni je posteľ. Hoci by sme sa vzdali kobercov, záclon a závesov, tak vankúš, paplón, perinu či deku a napokon samotnú posteľ obliecť musíme. Veď výber vankúšov, paplónov i posteľnej bielizne ovplyvňuje náš dobrý alebo zlý pocit zo spánku.

Vankúše a paplóny

Vankúše a paplóny sú veľmi dôvernou súčasťou nášho obydlia. Vyrábajú sa najrôznejšie druhy. Existujú so syntetickou náplňou – to sú nealergizujúce, s náplňou z peria. Perové paplóny majú rôzny podiel peria a páperia. Čím viac páperia sa nachádza v perovom paplóne, tým je ľahší a teplejší. Podľa čoho si teda vybrať paplón? Najskôr sa rozhodnime, aký teplý má byť. Prvý stupeň je na celoročné použitie tam, kde sú minimálne teplotné zmeny a kde je zároveň dostatočne vysoká teplota. Druhý teplotný stupeň je vhodný v spálňach, kde má teplota mierne výkyvy a na noc o pár stupňov klesne. Pre chladné miestnosti je vhodný tretí stupeň. Tento stupeň sa dá ťažko dosiahnuť s inou náplňou ako perím.

Dnes sa už vyrábajú všetky paplóny prešívané a takisto sa všetky dajú prať v práčke. Perové vankúše sa vyrábajú v troch stupňoch mäkkosti. Mäkké vankúše sú pre tých, čo radi spia na chrbte alebo na boku, sú páperové. Stredný stupeň je pevnejší, čo sa dosahuje väčším množstvom peria oproti páperiu a slúžia na podopretie hlavy. Pevné vankúše sa vyrábajú z peria, ale ešte stále si zachovávajú mäkkosť prírodnej náplne. Pevne podopierajú hlavu a krk. Vankúše so syntetickou náplňou sú mierne tvrdšie.

Obliečky

Azda najjednoduchšou, ale napriek tomu veľmi výraznou zmenou v spálni je výmena posteľných obliečok. V tomto smere máme naozaj bohatý výber. Široká možnosť voľby materiálov, vzorov, farieb – to všetko vo veľkej miere prispieva k celkovej atmosfére našej spálne. Najlepší a najpríjemnejší je prírodný materiál. Bavlna v rôznej úprave alebo ľan. Plachty sú najlepšie elastické, s gumou po obvode, ktoré sa prispôsobia veľkosti našej postele. Mäkké a príjemné na dotyk sú flanelové plachty. Pri obliečkach na vankúše a paplóny hrajú dôležitejšiu úlohu vzory a farby. Ale aj tu je dôležitá konečná úprava materiálu.

Farebnosť celej spálne si môžete zvoliť podľa ľubovôle. Či už použijeme výraznú farebnosť alebo jemné pastelové tóny, svoje posteľné obliečky zlaďme s celkovým výrazom. Jedny môžeme mať vo farebnom kontraste, druhé tón v tóne, ďalšie môžu byť biele, a tým podčiarkovať okolitú farebnosť. Nenechajme si ujsť možnosť jednoducho a prirodzene v krátkych časových úsekoch meniť aj našu spálňu podľa momentálnej nálady. Viac tipov ohľadom farieb vo vašej spálni nájdete tu.

postele byvanieZávesy a záclony

Svetlo je nevyhnutnou súčasťou ľudského bytia. Ale všetkého veľa škodí. Ostré ranné slnko, ktoré nás v lete zobudí skoro ráno, je skôr nepriateľom ako príjemným spoločníkom. Môžeme sa rozhodnúť pre žalúzie, rolety, ktoré zabránia vstupu slnka takmer dokonale, ale keď sa chceme s atmosférou spálne trochu pohrať, je vhodné si na zatienenie zvoliť závesy. Pred nepríjemne silným slnkom nás ochránia, ale zaujímavým spôsobom časť slnečných lúčov prepustia dovnútra. Záleží to len na materiáli, farbe a vzoroch zvolenej textílie. Aj spôsob uchytenia závesu alebo záclony je zaujímavým dekoratívnym prvkom interiéru. Kombinácií je nespočetné množstvo. Ak sa chceme trochu s priestorom pohrať, ku každému posteľnému oblečeniu môžeme mať pripravený iný záves.

Koberce

Napriek čoraz častejšiemu používaniu drevených alebo laminátových podláh v celom byte koberce predsa len nestratili svoj význam. Sú kompozičným a významovým vyvrcholením priestoru. Jednoducho povedané, použitie kusového koberca dotvorí a zvýrazní zariadenie miestnosti. V spálni je vhodné a nesmierne príjemné, keď nás na dlážke ráno víta mäkký textil. Keď sa z praktických dôvodov rozhodneme nepoužívať celoplošný koberec, rozhodne sa nevzdávajme menších či väčších kobercových predložiek pred posteľ.