postel

Spánok ako v oleji

postelČasto však nespíme spokojne a náš spánok nie je hlboký a výdatný. Príčinou môžu byt bolesti chrbta, problémy s medzistavcovými platnickami, zápaly klbov i svalov ci stres. Často celé roky trpíme nespavosťou bez toho, aby sme porozmýšľali, či máme vhodnú posteľ. V posteli síce strávime až tretinu života, ale málokedy pri jej kúpe okrem ceny myslíme i na jej zdravotné parametre.

Neváhame minúť vysoké sumy za veci, ktoré nie sú pre naše zdravie a život podstatné (televízor, vidieo, počítač, mobil, auto či luxusné oblečenie). Dokonca kupujeme nevhodné lôžka i svojim deťom, ktorých pohybový aparát sa vyvíja a neberieme do úvahy následky svojho rozhodnutia. Hoci v zahraničí sú vodné postele už bežné, u nás ich stále vnímame ako raritu či výstrelok. Je pritom zaujímavé, že majiteľov vodných postelí na Slovenksu nie je až tak málo, ako sa zdá. Väčšinou si vodnú posteľ priviezli od príbuzných a známych v zahraničí (ktorí ju vyradili a kúpili si dokonalejšiu).

Čo je vodná posteľ?

Zbežný pohľad na vodnú posteľ odlišnosť od klasickej postele neodhalí, lebo tá nespočíva v inom vzhľade, ale v rozdielnych konštrukčných prvkoch a ich fyzikálnych vlastnostiach. Základné rozdiely medzi vodnou a klasickou posteľou: vodná posteľ má namiesto klasického matraca plastový matrac spĺňajúci náročné kritériá, najmä veľmi vysokú pružnosť a pevnosť, vodný matrac vypĺňa pitná voda z bežne dostupných zdrojov, je to jediná posteľ s ohrevom, povrch vodného matraca sa prispôsobuje tvarom tela, vodný matrac nevstrebáva ani neprepúšta prach, pot, roztoče a iné nečistoty. Dobrý návod ako vybrať tú správnu vodnú posteľ môžete nájsť na tejto URL.

Čo je vodný matrac?

Je základným konštrukčným prvkom vodnej postele. Je to plastový vak zo špeciálneho vinylu v tvare kvádra. Matrace spĺňajú najvyššie požiadavky kvality, sú pružné a pevné. Vodné matrace sú testované a certifikované slovenským certifikacným ústavom na vysoké celoplošné zataženie a preto sa netreba báť ich prasknutia. Dnešné vodné matrace sú dokonale vybavené – nie sú to len “balóny” naplnené vodou. Vysoký počet tlmiacich vrstiev eliminuje vlnový efekt na minimum. Voda v matraci sa nevymiena, ale 1 – 2x rocne do nej treba pridat špeciálny prostriedok – kondicionér, ktorý ju dezinfikuje a vhodne upraví. Na webe SFGate si môžete prečítať, ako jednoducho taký vodný matrac vymeniť.

byvanie